Lekkoatletyka

Lekkoatletyka jest sportem znanym już sporo lat temu. W starożytnym Rzymie uprawiano już lekkoatletykę. Sport ten składa się z kilku podstawowych grup sportów. Najpopularniejszym gatunkiem lekkoatletyki są biegi. Zawodnik który uprawia bieganie musi sporo trenować by polepszyć kondycję. Są dwa typy biegów. Pierwszym z nich to biegi krótkie czyli specjalizują się tym że zawodnik musi pokonać krótki dystans najczęściej 100 metrów w jak najszybszym tempie. Tacy zawodnicy muszą trenować mięśnie nóg by jak najszybciej biegać. Drugim typem biegów to biegi długodystansowe czyli często na 1 km. Taki zawodnik musi trenować wcześniej wymienioną wytrzymałość. Musi przebiec długi dystans ale jeszcze musi liczyć się z jak najlepszym czasem. Zawodnik musi też biegać najszybciej jak da radę by być wysoko w rankingu ogólnym.

Inną dyscypliną należącą do grupy lekkoatletycznej są skoki do piachu. Dany zawodnik po rozbiegu musi skoczyć jak najdalej. Zawodnik na specjalnym rozbiegu który ma około 100metrów długości musi się rozbiegnąć oraz skoczyć do piaskownicy. Sędziowie za pomocą metra liczą odległość. Jeżeli chodzi o skoki to są takie które skacze się z miejsca. Oczywiście takie skoki są znacznie krótsze oraz nie skacze się do piaskownicy. Ten sport nie jest jednak tak znany jak skoki do piasku. Trzecim rodzajem skoków to skok o tyczce. Zawodnik za pomocą specjalnej elastycznej tyczki musi się odbić i przelecieć nad daną tyczką która zawieszona jest na danej wysokości. Ta tyczka przez która zawodnik musi skakać jest pozioma. Ta tyczka elastyczna jest bardzo długa jednak jest troszkę krótsza nic wysokość nad która musi skoczyć zawodnik. Inną dyscypliną w tym sporcie jest rzut. Jest kilka rodzajów rzutów. Jednym z nich jest rzut dyskiem. Polega to na rzuceniu na jak najdalszą odległość dysku który jest w kształcie koła. Dysk ten jest dość lekki a ze względu na swój wymiar oraz kształt dobrze leci. Wyróżniamy także rzut oszczepem. Rzucamy specjalnym oszczepem który jest zaostrzony na końcu i łatwo wbija się w ziemię. Łatwo także obliczyć odległość.

Siatkówka

Sporo młodych ludzi trenuje lub chce trenować na co dzień taką dyscyplinę sportową jak siatkówka znana również jako piłka siatkowa. Gra w siatkę polega na tym aby dana drużyna tak grała aby piłka przeleciała nad siatką i dotknęła parkietu na terenie przeciwnej drużyny. Gdy dojdzie do takiego momentu to punktu dostaje ta Drużna. Jeżeli jednak piłka przeleci za teren boiska to punkty są dodane na konto tych siatkarzy gdzie grają na tej połowie co uderzyła piłka. W sumie w siatkówkę gra 12 siatkarzy. Po sześciu siatkarzy na jedną drużynę. Siatkówka jest bardzo inteligentną gra i wymaga poświęcenia całej drużyny gdyż w siatkówce cała drużyna pracuje na końcowy wynik czyli na wygrana lub przegraną. Jak nazwa wskazuje siatkówka związana jest z jakąś siatką. Przez środek boiska wisi siatka nad którą siatkarze muszą odbijać piłkę która jest w kształcie kuli. Najważniejszym elementem w grze są tak zwane ściny czyli ataki. Jeżeli piłka dojdzie do naszej drużyny to musimy grac na trzy odbicia czyli jest odbiór podanie i atak. Ten atak jest bardzo ważny gdyż dzięki niemu możemy zdobyć nowe punkty. Oczywiście bardzo ważna jest także obrona. Dzięki niej również możemy zdobyć punkty. Jeżeli przeciwna drużyna chce tak zaatakować by piłka znalazła się na parkiecie na naszej połowie to nasza drużyna może zrobić blok przed siatką by piłka odbiła się od rak i trafiła na połowę przeciwników. Bardzo ważne jest by ataki nasze trafiały centralnie w róg boiska. Takie piłki są prawie nie do odebrania. Jeżeli dochodzi do tego spora siła to odebranie będzie trudne. Siatkarze muszą bardzo sporo trenować by móc grac profesjonalnie w piłkę siatkową. Nie jest to łatwy sport jak się wydaje oglądając mecze w telewizji. Siatkarze tacy trenują pewnie około dziesięciu lat i dopiero wychodzą na parkiet by grac w profesjonalną siatkówkę. Bardzo ważną rzeczą jest to by znaleźć dobrego trenera. Trener jest odpowiedzialny za całą drużynę i również za wyniki. Od trenera zależy jak dani siatkarze będą grać.

Jazda na rowerze

Jeżeli ktoś bardzo lubi jeździć nawet amatorsko na rowerze to na pewno interesuje się takim sportem jakim jest kolarstwo górskie. Do tego sportu niezbędne jest rower górski który jest bardzo mocny i nie psuje się dość często. Takie rowery są bardzo drogie. Oczywiście jeżeli uprawiamy ten sport to musimy się liczyć z tym że trzeba zakupić bardzo dobry sprzęt który kosztuje nawet trzy tysiące złotych. Oczywiście niezbędną rzeczą którą musimy kupić uprawiając ten sport jest dobry kask gdyż musimy dobrze chronić głowę gdyż wiadomo że jeździmy po górach i nie ma zabawy. Bardzo łatwo nie zapanować nawet nad rowerem i wypaść z wyznaczonego szlaku. Żeby uprawiać ten sport trzeba mieć oczywiście bardzo silne nogi gdyż jazda pod górkę sprawia sporo problemów. Dla sporej ilości ludzi sport ten jest po prostu rozrywką dla zabicia czasu. Na pewno lepiej wziąć i zakupić dobry sprzęt i iść pojeździć po górach niż siedzieć przed komputerem czy telewizorem. W Polsce sport ten się bardzo rozpowszechnił i coraz więcej ludzi uprawia ten ciężki sport. Trzeba mieć dobrą kondycję którą można wyćwiczyć oraz spore chęci. W Polsce sport ten jest tak popularny że coraz więcej organizowanych jest różnych imprez takich jak zawody czy konkursy. W takich zawodach zawodnicy muszą jak najszybciej przejechać dany odcinek.

Najczęściej jest to dość krótki odcinek jednak po bardzo ciężkim terenie. Jeżeli chodzi o rowery górskie to prawie wszystkie posiadają amortyzatory przez które czujemy komfort z jazdy. Nie trzepie kolarza gdy jeździ po trudnym terenie. Rower ten w przeciwieństwie do kolarki czyli roweru który posiada cienkie opony te górskie rowery posiadają dość grube opony by łatwo jeździć po trudnym terenie. Bardzo ważne jest w tym sporcie to że w całym naszym kraju są porobione specjalne szlaki by móc poruszać się za pomocą roweru górskiego. Oczywiście największą frajdą jest jazda po naszych pięknych górach. Tam również jest sporo tras na których możemy bez najmniejszego problemu jeździć naszym rowerem.

Tenis

Sporo młodych ludzi lubi grać w takiego tenisa w którego gra się na stole. Sport ten nazywa się tenis stołowy. Nazwa oczywiście wzięła się z tego że gra się na stole. Stół ten posiada dość niską siatkę która jest zawieszona przez środek stołu. W tenis stołowy mogą grać jednocześnie dwie lub cztery osoby. Stoją bo dwóch przeciwnych stronach stołu. Gracze grają za pomocą specjalnych drewnianych rakietek do tenisa. Są one dość Male. Rękojeść jest bardzo dopasowana do kształtu ręki natomiast dalsza część jest dość zaokrąglona. Na tej części większej są przyklejone specjalne gumy by można było odbijać piłeczkę łatwo i piłeczka leci w stronę którą my chcemy. Profesjonaliści przyklejają te gumy tuż przed grą lub przed zawodami. Gumy w rakietce są wtedy mocniejsze i łatwiej ciągnął piłeczkę. Piłeczka do tenisa stołowego jest bardzo lekka i jest pusta w środku. Łatwo się nią odbija. Wystarczy lekki ruch i piłeczka leci dość daleko. W ping pongu czyli tenisie stołowym gracz nie może dotknąć ręką stołu. Jeżeli tak się stanie to od razu punkty dostaje przeciwnik. Gracz musi tak odbijać piłeczkę żeby przeleciała nad siatką i uderzyła w stół na terenie przeciwnika. Jeżeli przyleci do nas piłeczka to także musi się odbić piłeczka na stole na naszej połowie.

Piłeczka może dotknąć stołu tylko raz na naszej połowie a potem musimy uderzyć na stronę kolegi lub zawodnika. Ogólnie gra w tenisa nie jest trudna. Bardzo łatwo i szybko można nauczyć się gry. Jednak profesjonaliści którzy Graja na zawodach muszą trenować bardzo długo i często ponieważ jeżeli się nie trenuje to wiadomo że spada forma i się źle gra. Piłeczka jest tak lekka że bardzo ważna rzeczą w grze jest jej podkręcanie. Jeżeli dany zawodnik podkręci piłeczkę takim energicznym ruchem to przeciwnikowi bardzo ciężko jest ją odebrać. Bardzo ważnym elementem w ping pongu jest refleks oraz szybkie reagowanie ponieważ tenis stołowy jest grą bardzo szybką i cały czas się coś dzieje. W tenisie stołowym jest bardzo dużo rodzajów trzymania rakietki.

Hokej

Bardzo popularnym sportem jest hokej. Wyróżniamy dwa typy hokeja. Jeden z nich to hokej na lodzie. Ten rodzaj hokeja jest o wiele bardziej znany na całym świecie. Hokeiści jeżdżą na lodowisku które na brzegach posiada specjalne bandy które uniemożliwiają graczowi wypadnięcie. Dzięki bandom krążek także nie wyleci poza teren boiska. Krążek jest to elementem którym się gra w hokeju. Jest to gra zespołowa. Każda drużyna posiada bramkę którą musi bronić oraz atakować bramkę przeciwnika. Hokeiści grają na lodzie więc posiadają specjalne łyżwy do gry. Łyżwy te różnią się tym od takich zwykłych że są wytrzymalsze. Warto dodać że krążek którym gra się w hokeju jest dość ciężki i te bandy muszą być bardzo wytrzymałe. Hokeiści posiadają sporo ochraniaczy oraz specjalne kombinezony które chronią ich przez urazami, upadkami oraz przed dostaniem krążkiem. Jak wiadomo krążek w grze trzeba czymś odbijać. Służy do tego specjalny kij. Każdy zawodnik posiada jeden kij który jest bardzo wytrzymały ponieważ musi on wytrzymać uderzenia w krążek o wielkiej sile. Hokej jest mało znany w naszym kraju. Swą najwyższą popularność hokej zyskał najbardziej w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Kanada jest krajem w którym powstał hokej więc jest tam bardzo znany.

Hokej jest tak znany w tych państwach że powstały tam nawet specjalne organizacje które pomagają w utrzymaniu tego sportu. Innym rodzajem hokeja jest hokej na trawie. Praktycznie nie różni się on niczym od Hokeja na lodzie. Wiadomo że jeżeli na trawie to porusza się właśnie po takiej powierzchni i zawodnicy grający nie potrzebują do gry łyżew. W hokeja na trawie grają dwie drużyny które składają się 22 zawodników w sumie czyli po jedenastu na drużynę. Oczywiście do gry w hokeja potrzebni są także gracze rezerwowi którzy wchodzą na boisko gdy trener sobie tego zażyczy. W hokeju na trawie gra się specjalną piłeczką a nie krążkiem w przeciwieństwie do hokeja na lodzie. W skład wyposażenia wchodzą również inne kije by lepiej uderzać piłkę.


O sporcie i nie tylko

You are currently browsing the Sport blog archives for November, 2010.

    Sport ten jest bardzo popularnym sportem ale również jest brutalny. Ten sport nazywa się hokej. Pierwsze zapoczątkowanie hokeju było w Anglii. Jest obraz, pewnego malarza który w 1565 roku namalował pierwszą grę hokeja na lodzie. Gdzie pierwszy raz pojawiły się zakrzywione kije do gier oraz krążki z drewna. Teraz sport jest rozpoznawany na całym świecie i jest niezwykle popularny. Jest wiele państw które uczestniczą w zwodach hokeja na lodzie. Oprócz tego mamy tak że drugą stronę hokeja czyli hokej na trawie. Te dwa hokeje nie różnią się za bardzo może tylko środowiskiem. Hokej na lodzie jest trochę bardziej popularny niż na trawie. W hokeju na lodzie zawodnicy muszą mieć perfekcyjnie opanowaną jazdę na łyżwach oraz uderzanie kijem ale pierwsze co zawodnicy robią to jazda na łyżwach uczą się jej od małego. Muszą mieć to tak opanowane, że kiedy jadą to mają się czuć jak by biegli. Boisko do Hokeja na lodzie nie jest większe od boiska do koszykówki. Jedną zaletą tego sportu jest to że można jeździć za bramką bez żadnych błędów w grze . Ale gra jest bardzo brutalna dlatego zawodnicy są bardzo dobrze wyposażeni w ochraniacze na każdą część ciała. Zasady gry to pięciu zawodników w polu oraz jeden bramkarz. Gra jak każda inna polega na zdobywaniu punktów tylko w tej dyscyplinie zdobywaniu punktów jest ciężkie gdyż bramka jest bardzo mało a bramkarz jest tak dobrze uzbrojony że ledwo widać jakąś dziurę za nim. Ochraniacze są tak zrobione by ochraniały przy zwarciu z innymi zawodnikami oraz przed uderzeniami z kijów i krążków. Kije są specjalnie wykonane z drewna i wypolerowane , są one bardzo mocne dlatego rzadko się kupuje kije. Są wykonane z dębiny czyli bardzo twardego drzewa. Krążki jednak są wykonane z plastiku bardzo twardego oraz ciężkiego. Ochraniacze z miękkiej gąbki i usztywnione w każdym miejscu. Każdy zawodnik posiada kask na głowie by chronić głowę przed uderzeniem kija lub krążka. Po dwóch końcach boiska przymocowane są do lodowiska specjalne bramki. Stworzone są z metalowych rurek oraz siatki. Oczywiście prawdziwi faceci uwielbiają hokej. Co prawda w naszym kraju nie jest to najbardziej popularna dyscyplina sportowa, jednak ma ona dość liczne grono swoich fanów. Osobiście, gdy oglądam w telewizji hokej, to zazwyczaj jest to Olimpiada no i oczywiście z utęsknieniem czekam na bójkę. Myślę, że nie tylko ja na to czekam i wiele osób właśnie na hokej patrzy przez pryzmat potencjalnej możliwości obejrzenia walk pomiędzy wielkimi facetami. Internetowi bukmacherzy są ostatnimi czasy bardzo popularni dzięki wielu atrakcyjnym promocjom. Ostatnio miała miejsce śmieszna sprawa, gdyż bijący się hokeiści zostali oskarżeni o bijatykę. No cóż, zakłady sportowe to nie tylko zabawa, nie pamiętam gdzie to było, ale jak sądzę tak idiotyczna sprawa mogła zdarzyć się tylko i wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Generalnie każdy kto kiedykolwiek spotkał się z tym krajem i jego dość mocną specyfiką, doskonale wie że właściwie w nim nic nie powinno ani nie może zdziwić. To doprawdy jest intrygujący kraj.