Skoki narciarskie

W Polsce od kilku lat bardzo popularną dyscypliną sportową są skoki narciarskie. Oczywiście na ta dyscyplinę sportową musimy czekać aż przyjdzie zima gdyż wykonanie zawodów w skokach narciarskich możliwe jest tylko w tą porę roku. W Polsce ta dyscyplina jest znana z tego że mamy dość dobrą drużynę skoczków narciarskich. Oczywiście najpopularniejszym skoczkiem polskim jest Adam Małysz który wielokrotnie zdobywał mistrzostwo świata zarówno w skokach narciarskich jak i lotach. Od ostatnich lat polska ekipa zdobywa dobre wyniki w drużynowych zawodach w skokach.

W Polsce mamy nawet skocznię w Zakopanem. Jest to dość nietypowa skocznia gdyż rozbieg tej skoczni jest zrobiony na naturalnym terenie. Właściwie żadna skocznia nie jest tak skonstruowana jak ta. Dużo skoczków narciarskich lubi przyjeżdżać do Zakopanego by tam brać udział w zawodach. Nasi skoczkowie trenują na co dzień na tej skoczni by mogli osiągać lepsze wyniki z roku na rok. Od kilkudziesięciu lat skoki narciarskie są dyscypliną sportową rozgrywaną na igrzyskach olimpijskich. Skoczkowie posiadają specjalne kaski które chronią ich głowę w chwili upadku. Wielu skoczkom kaski uratowały życie ponieważ bez nich na pewno pękła by czaszka. Skoczkowie posiadają także specjalne kombinezony które chronią przed upadkiem oraz chronią przed zimnem gdyż wiadomo że skoki narciarskie rozgrywane są w mroźną zimę. Oczywiście skoczkowie trenują również w lecie. Skaczą na specjalnej powierzchni zwanej igelitem. Skoczkowie posiadają specjalne buty tworzone z tworzyw sztucznych które są bardzo wytrzymałe. Usztywniają one stopę oraz są mocowaniem dla nart. Oczywiście w skoki danego zawodnika mierzona jest odległość. Jednak jeżeli ktoś skoczy daleko ale słabo technicznie to nie zawsze będzie pierwszy gdyż na ogólny wynik składa się parę czynników. Oczywiście najważniejsza jest odległość ale ważna jest również technika. Skoczek powinien skoczyć z telemarkiem czyli dobrym i stabilnym lądowaniem. Jeżeli dany zawodnik miał słaby wiatr to dodaje mu się punkty a jeżeli miał dobry to odejmuje się.

Piłka nożna

Bardzo dużo ludzi zna się na dyscyplinie sportowej jaką jest piłka nożna. Wydaję mi się że praktycznie każdy wie na czym polega ta dyscyplina sportowa. Oczywiście jest ona najpopularniejszą dyscyplina na świecie. W piłkę grają zarówno młodzi amatorzy przed blokiem oraz profesjonaliści na profesjonalnych obiektach sportowych takie jak stadiony czy hale sportowe. W Piłce nożnej gra się za pomocy jedenastu zawodników. Jest to gra drużynowa więc każdy jest bardzo ważny oraz od każdego zależy ostateczny wynik. Gra w piłkę polega na tym aby strzelić więcej bramek niż przeciwna drużyna. Oczywiście z przeciwnej drużyny też jest jedenastu piłkarzy. Bardzo ważnym zawodnikiem w piłce nożnej jest bramkarz.

Jego praca polega na bronieniu piłki strzelonej w stronę własnej bramki. Bramkarze mają inne stroje niż wszyscy zawodnicy na boisku. Posiadają także specjalne rękawice bramkarskie gdyż bramkarz może łapać piłkę w ręce na wyznaczonym terenie. Inni zawodnicy grający w piłkę nożną to obrońcy którzy pomagają bramkarzowi by piłka nie doleciała do jego terenu. Inni piłkarze zwani pomocnikami pomagają napastnikom w strzelaniu goli. Transmisje meczów możemy oglądać w telewizji. Dana stacja telewizyjna musi wykupić sobie licencje by móc transmitować dany mecz. Oglądać mecz możemy oczywiście również na żywo jeżeli przyjedziemy na stadion. Oczywiście miejsce na taki stadion jest dość drogi. Pieniądze ze sprzedaży biletów często inwestuje się w budowę lub remont stadionów. W piłce nożnej znane są bardzo drużyny piłkarskie lub kluby. Klub czyli drużyna składająca się z około dwudziestu piłkarzy trenera masażystów oraz lekarzy i innych ważnych ludzi. W Polsce dużo ludzi kibicuje danym klubom sportowym. Często dane kluby nie utrzymują dobrych stosunków ze sobą i w ten sposób powstają bitki na stadionach. Na stadiony przychodzą pseudokibice którzy nie chcą obejrzeć meczu tak jak prawdziwi kibice tylko chcą bić się z policją oraz z przeciwnymi pseudokibicami. W innych krajach na szczęście nie ma takiego problemu.

Bilard

Mało popularnym sportem jest gra w bilarda. Niektórzy nie wiedza nawet że jest to sport. Gra w bilard polega na wbiciu danych bil do łuz. W bilard gra się na specjalnym stole bilardowym który jest pokryty specjalną, zwykle zieloną tkaniną. Na brzegach są specjalne bandy od których odbijają się bile. Bile w bilardzie są dość duże. Łatwo w nie trafić. W każdym stole do bilarda jest 6 łuz do których wbijane są bile. Dana bila musi być uderzona wcześniej przez białą. Specjalnym kijem który jest dość długi uderzamy w białą bilę która jest tak samo duża jak inne bile. Ta bila musi trafić w inna bilę i ta bila musi wpaść do łuzy by dany zawodnik dostał punkty. Gra w bilarda jest bardzo trudna i wymaga długiej pracy oraz treningów. Oczywiście amatorzy mogą grac w bilard jednak ich ruchy nie będą tak precyzyjne jak bilardzistów którzy graja profesja lnie kilka lat.

W bilard można grać naraz tylko w dwie osoby. Warto dodać również że gra w bilard może trwać nawet minutę ponieważ gdy ktoś trafi czarną bilą do łuzy to wygrywa przeciwnik. Na początku ustawia się bile w takiej piramidzie na końcu stołu. W drugim końcu ustawiana jest biała bila którą musimy uderzyć w pozostałe bile. Jeżeli wpadnie jakaś bila to trafiamy ta grupę. W bilardzie rozróżniamy dwie grupy bil. Jedna z nich to połówki które różnią się tym że po prostu tylko połowa pomalowana jest na dany kolor. Drugą grupą są całe bile które po prostu pomalowane są całe na dany kolor. Jeżeli przy pierwszym uderzeniu dany gracz wbije powiedzmy całe bile to do końca gry wbija całe. Jeżeli jednak zdarzy się tak że wpadną dwie bile z różnych grup to jest tak zwana dogrywka by można było rozstrzygnąć kto jakie bile ma bić. Jeżeli chodzi o bile to każda bila w bilardzie ma takie same wymiary jeżeli chodzi o wielkość oraz ważą tyle samo. Warto dodać że bile do bilarda są dość ciężkie ale i tak dość lekko się gra. Nie trzeba mocno kijem uderzać by bila poruszyła się chociaż kilka centymetrów. Kije do bilarda wykonane są z klonu.
T: bilard, bile, kule

Snooker

Snooker jest odmianą bilarda więc także tak jak on jest sportem. Niestety jest on jeszcze mniej znany niż bilard. Gra w snookera jest bardzo podobna jak gra w bilarda. Kule są troszeczkę mniejsze do snookera niż te rozgrywane w bilardzie. Inną nazwą snookera jest bilard angielski. Jak wiadomo bile są mniejsze więc łatwiej trafiać nimi do łuz. W snookerze tak samo jak w bilardzie jest sześć łuz. Wielkość ich jest taki sam jak w bilardzie. W snookerze tak samo jak bilardzie gra się tylko i wyłącznie w dwie osoby. Każdy bilardzista posiada swój osobny kij którym gra. Kij jest takie sam jak we wszystkich bilardach i grach podobnych. Pierwszy raz w snookera grano już w XIX wieku więc sporo lat temu. Grano wtedy na dość niedopracowanych stołach i grano krzywymi kijami. Gra w tamtych czasach była bardzo nudna i mało efektywna.

Dzisiejsza grą jest bardzo ciekawa. Z roku na rok przybywa miłośników snookera. W snookerze jest 22 bil. Piętnaście z nich to bile czerwone które punktowane są za jeden punkt. Siedem pozostałe bile pomalowane są na różne kolory. Wyróżniamy bile takie jak żółta, zielona, brązowa, niebieska, różowa oraz czarna. Punktowane są one od 2 punktów do 8. Najmniej punktowana jest oczywiście bila żółta a najwięcej bila czarna. Jeżeli się wbije bilę czerwoną a następnie na przykład bilę czarną to później układa się bilę czarną na dane miejsce. Snooker jest trudniejszą grą ponieważ na zmianę trzeba bić bilę czerwoną a potem bile kolorowe. Często bilardziści ulepszają swoje kije smarując je specjalnymi proszkami by uderzenie było jak najlepsze. Żeby być dobrym bilardzistą trzeba być bardzo inteligentną osoba gdyż trzeba rozplanować i rozpracować taktykę na przeciwnika. Musimy również inteligentnie a zarazem szybko podejmować decyzje które bile najlepiej uderzać. Musimy szybko decydować ponieważ gra w snookera jest na czas. Każdy przeciwnik posiada dany czas w jakim musi wykonać dany ruch. Jeżeli nie wykona to jest faul i przeciwnik może ustawić sobie białą bilę w danym polu.

Piłka ręczna

Jeżeli chodzi o sporty zespołowe to bardzo popularnym sportem jest Piłka ręczna. Bardzo popularną nazwą na piłkarzy ręcznych to szczypiorniści. Pochodzi od miejscowości w której bardzo często grano właśnie w tę grę. Można poznać po nazwie że w piłkę ręczną gra się tylko i wyłącznie za pomocą rąk. Jeżeli jakiś piłkarz ręczny dotknie piłkę noga to jest faul i piłkę otrzymuje przeciwna drużyna. Nogą mogą bronić tylko bramkarze. Bramkarze mają wyznaczony teren na którym mogą łapać piłkę. Jeżeli złapią poza tym terenem to jest także faul. W piłkę ręczną gra się tylko i wyłącznie na halach sportowych wyposażony w sprzęt do tego sportu. Od kilku lat sport ten zyskał popularność dlatego że Polska ma bardzo dobrą drużynę która wygrywa z najlepszymi. Warto dodać że w piłkę ręczną grają zarówno mężczyźni jak i kobiety. Piłkarze muszą spędzić dużo godzin tygodniowo na treningi by dobrze grać w szczypiorniaka. Piłka ręczna jest bardzo podobna do piłki ręcznej. Gra polega także na wrzucaniu jak największej ilości piłek do bramki. Jedyna różnicą jest to że wrzuca się ją za pomocą rąk a nie kopie nogą.

W piłce ręcznej nie można biegać z piłką jak się komu podoba. W tej dyscyplinie sportowej należy kozłować piłkę czyli ciągle odbijać piłkę o parkiet i łapać do rak. Jeżeli dany gracz nie będzie kozłował to następuje faul lub błąd kozłowania. Piłkę wtedy dostaje drużyna przeciwna. Warto także powiedzieć o tym że gracz który chce strzelić piłką do siatki nie może przekroczyć pola który jest dla bramkarza. Jeżeli taki piłkarz strzeli bramkę ale przejdzie przez ta linie w pole bramkarza to bramka jest nie zaliczona i piłkę dostaje bramkarz. Bramkarze mogą także grać w polu. Jeżeli wyjdą poza swoje miejsce gdzie powinien bronić to staje się normalnym graczem którego obowiązują takie same zasady jak każdego innego gracza w polu. Piłka ręczna jest bardzo dynamiczną gra i ciągle się coś dzieje na boisku. Bardzo szybko rozgrywana jest piłka oraz często podawana do innych zawodników. Często także wpadają bramki więc każda drużyna musi się dobrze bronić.


O sporcie i nie tylko

You are currently browsing the Sport blog archives for December, 2010.

    Sport ten jest bardzo popularnym sportem ale również jest brutalny. Ten sport nazywa się hokej. Pierwsze zapoczątkowanie hokeju było w Anglii. Jest obraz, pewnego malarza który w 1565 roku namalował pierwszą grę hokeja na lodzie. Gdzie pierwszy raz pojawiły się zakrzywione kije do gier oraz krążki z drewna. Teraz sport jest rozpoznawany na całym świecie i jest niezwykle popularny. Jest wiele państw które uczestniczą w zwodach hokeja na lodzie. Oprócz tego mamy tak że drugą stronę hokeja czyli hokej na trawie. Te dwa hokeje nie różnią się za bardzo może tylko środowiskiem. Hokej na lodzie jest trochę bardziej popularny niż na trawie. W hokeju na lodzie zawodnicy muszą mieć perfekcyjnie opanowaną jazdę na łyżwach oraz uderzanie kijem ale pierwsze co zawodnicy robią to jazda na łyżwach uczą się jej od małego. Muszą mieć to tak opanowane, że kiedy jadą to mają się czuć jak by biegli. Boisko do Hokeja na lodzie nie jest większe od boiska do koszykówki. Jedną zaletą tego sportu jest to że można jeździć za bramką bez żadnych błędów w grze . Ale gra jest bardzo brutalna dlatego zawodnicy są bardzo dobrze wyposażeni w ochraniacze na każdą część ciała. Zasady gry to pięciu zawodników w polu oraz jeden bramkarz. Gra jak każda inna polega na zdobywaniu punktów tylko w tej dyscyplinie zdobywaniu punktów jest ciężkie gdyż bramka jest bardzo mało a bramkarz jest tak dobrze uzbrojony że ledwo widać jakąś dziurę za nim. Ochraniacze są tak zrobione by ochraniały przy zwarciu z innymi zawodnikami oraz przed uderzeniami z kijów i krążków. Kije są specjalnie wykonane z drewna i wypolerowane , są one bardzo mocne dlatego rzadko się kupuje kije. Są wykonane z dębiny czyli bardzo twardego drzewa. Krążki jednak są wykonane z plastiku bardzo twardego oraz ciężkiego. Ochraniacze z miękkiej gąbki i usztywnione w każdym miejscu. Każdy zawodnik posiada kask na głowie by chronić głowę przed uderzeniem kija lub krążka. Po dwóch końcach boiska przymocowane są do lodowiska specjalne bramki. Stworzone są z metalowych rurek oraz siatki. Oczywiście prawdziwi faceci uwielbiają hokej. Co prawda w naszym kraju nie jest to najbardziej popularna dyscyplina sportowa, jednak ma ona dość liczne grono swoich fanów. Osobiście, gdy oglądam w telewizji hokej, to zazwyczaj jest to Olimpiada no i oczywiście z utęsknieniem czekam na bójkę. Myślę, że nie tylko ja na to czekam i wiele osób właśnie na hokej patrzy przez pryzmat potencjalnej możliwości obejrzenia walk pomiędzy wielkimi facetami. Internetowi bukmacherzy są ostatnimi czasy bardzo popularni dzięki wielu atrakcyjnym promocjom. Ostatnio miała miejsce śmieszna sprawa, gdyż bijący się hokeiści zostali oskarżeni o bijatykę. No cóż, zakłady sportowe to nie tylko zabawa, nie pamiętam gdzie to było, ale jak sądzę tak idiotyczna sprawa mogła zdarzyć się tylko i wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Generalnie każdy kto kiedykolwiek spotkał się z tym krajem i jego dość mocną specyfiką, doskonale wie że właściwie w nim nic nie powinno ani nie może zdziwić. To doprawdy jest intrygujący kraj.