Boks

Jeżeli ktoś lubi sporty walki to na pewno zna taką dyscyplinę sportową jaką jest boks. Dyscyplina ta polega oczywiście na pojedynku walki dwóch przeciwników. Przeciwnicy walczą na specjalnym ringu który na ziemi ma położone specjalne deski a na nich miękki materiał by po upadku nic się nikomu nie stało. Na brzegach ringu są tak zwane liny które są bardzo rozciągliwe i utrzymują zawodników w środku ringu. Boks jest najpopularniejszym sportem walki ale jest również najstarszą dyscypliną sportową. Ludzie od dawnych lat walczyli ze sobą na gołe pięści. Boks jest właśnie dyscypliną w której walczy się tylko i wyłącznie na gołe pięści. Na ring nie można wnosić żadnego sprzętu taki jak na przykład pałki itp. Zawodnicy boksu zarówno amatorskiego jak i zawodowego posiadają na rękach rękawice które chronią przeciwnika. W boksie amatorskim bokserzy posiadają również ochraniacze na głowę gdyż po mocnym uderzeniu dany zawodnik może zemdleć. Niestety często boks jest sportem dość brutalnym.

Często sceny brutalne są takie że nie powinno się ich pokazywać dzieciom. W ogóle boksu dzieci nie powinny oglądać ponieważ mogą się nakręcać i w przyszłości mogą sprawiać problemy. Boks jest dla ludzi dość inteligentnych. Bokser musi przez całą walkę myśleć gdzie uderzyć przeciwnika i jak się bronić. Najważniejszą cechą boksera powinna być wytrzymałość gdyż musi on wytrzymać aż dwanaście rund które są bardzo wyczerpujące. Kto nie miał nigdy nic wspólnego z boksem na ringu nie wytrzymałby nawet minuty a co dopiero dwanaście rund po trzy minuty jedna. Bokserzy ćwiczą wytrzymałość biegając oraz skacząc na skakance. Jest to najpopularniejszy trening wytrzymałościowy. Bardzo ważna jest także siła. Sporo ludzi intensywnie ćwiczy na siłowni ponieważ chcą by ich ciosy powalały od razu na deski ich przeciwnika. Myślę że jest to dość dobre rozwiązanie lecz trudno takim zawodnikom przetrwać dwanaście rund. Najczęściej w boksie wygrywają zawodnicy przez nokaut lecz zdarzają się wygrane na punkty.

Siatkówka

Sporo młodych ludzi trenuje lub chce trenować na co dzień taką dyscyplinę sportową jak siatkówka znana również jako piłka siatkowa. Gra w siatkę polega na tym aby dana drużyna tak grała aby piłka przeleciała nad siatką i dotknęła parkietu na terenie przeciwnej drużyny. Gdy dojdzie do takiego momentu to punktu dostaje ta Drużna. Jeżeli jednak piłka przeleci za teren boiska to punkty są dodane na konto tych siatkarzy gdzie grają na tej połowie co uderzyła piłka. W sumie w siatkówkę gra 12 siatkarzy. Po sześciu siatkarzy na jedną drużynę. Siatkówka jest bardzo inteligentną gra i wymaga poświęcenia całej drużyny gdyż w siatkówce cała drużyna pracuje na końcowy wynik czyli na wygrana lub przegraną. Jak nazwa wskazuje siatkówka związana jest z jakąś siatką. Przez środek boiska wisi siatka nad którą siatkarze muszą odbijać piłkę która jest w kształcie kuli. Najważniejszym elementem w grze są tak zwane ściny czyli ataki. Jeżeli piłka dojdzie do naszej drużyny to musimy grac na trzy odbicia czyli jest odbiór podanie i atak. Ten atak jest bardzo ważny gdyż dzięki niemu możemy zdobyć nowe punkty. Oczywiście bardzo ważna jest także obrona. Dzięki niej również możemy zdobyć punkty. Jeżeli przeciwna drużyna chce tak zaatakować by piłka znalazła się na parkiecie na naszej połowie to nasza drużyna może zrobić blok przed siatką by piłka odbiła się od rak i trafiła na połowę przeciwników. Bardzo ważne jest by ataki nasze trafiały centralnie w róg boiska. Takie piłki są prawie nie do odebrania. Jeżeli dochodzi do tego spora siła to odebranie będzie trudne. Siatkarze muszą bardzo sporo trenować by móc grac profesjonalnie w piłkę siatkową. Nie jest to łatwy sport jak się wydaje oglądając mecze w telewizji. Siatkarze tacy trenują pewnie około dziesięciu lat i dopiero wychodzą na parkiet by grac w profesjonalną siatkówkę. Bardzo ważną rzeczą jest to by znaleźć dobrego trenera. Trener jest odpowiedzialny za całą drużynę i również za wyniki. Od trenera zależy jak dani siatkarze będą grać.

Hokej

Bardzo popularnym sportem jest hokej. Wyróżniamy dwa typy hokeja. Jeden z nich to hokej na lodzie. Ten rodzaj hokeja jest o wiele bardziej znany na całym świecie. Hokeiści jeżdżą na lodowisku które na brzegach posiada specjalne bandy które uniemożliwiają graczowi wypadnięcie. Dzięki bandom krążek także nie wyleci poza teren boiska. Krążek jest to elementem którym się gra w hokeju. Jest to gra zespołowa. Każda drużyna posiada bramkę którą musi bronić oraz atakować bramkę przeciwnika. Hokeiści grają na lodzie więc posiadają specjalne łyżwy do gry. Łyżwy te różnią się tym od takich zwykłych że są wytrzymalsze. Warto dodać że krążek którym gra się w hokeju jest dość ciężki i te bandy muszą być bardzo wytrzymałe. Hokeiści posiadają sporo ochraniaczy oraz specjalne kombinezony które chronią ich przez urazami, upadkami oraz przed dostaniem krążkiem. Jak wiadomo krążek w grze trzeba czymś odbijać. Służy do tego specjalny kij. Każdy zawodnik posiada jeden kij który jest bardzo wytrzymały ponieważ musi on wytrzymać uderzenia w krążek o wielkiej sile. Hokej jest mało znany w naszym kraju. Swą najwyższą popularność hokej zyskał najbardziej w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Kanada jest krajem w którym powstał hokej więc jest tam bardzo znany.

Hokej jest tak znany w tych państwach że powstały tam nawet specjalne organizacje które pomagają w utrzymaniu tego sportu. Innym rodzajem hokeja jest hokej na trawie. Praktycznie nie różni się on niczym od Hokeja na lodzie. Wiadomo że jeżeli na trawie to porusza się właśnie po takiej powierzchni i zawodnicy grający nie potrzebują do gry łyżew. W hokeja na trawie grają dwie drużyny które składają się 22 zawodników w sumie czyli po jedenastu na drużynę. Oczywiście do gry w hokeja potrzebni są także gracze rezerwowi którzy wchodzą na boisko gdy trener sobie tego zażyczy. W hokeju na trawie gra się specjalną piłeczką a nie krążkiem w przeciwieństwie do hokeja na lodzie. W skład wyposażenia wchodzą również inne kije by lepiej uderzać piłkę.

MMA

Jest kilka sportów w Polsce które się dość szybko rozwijają. Takim sportem jest na przykład MMA. Jest to sport walki. Każdy zawodnik walczący w formule MMA może pokonać innego przeciwnika praktycznie w sposób jaki sam wybierze. Dozwolone jest w tej sztuce walki praktycznie wszystko. Można bić, uderzać kopać robić dźwignie i wiele więcej. Oczywiście na ring nie wolno przynosić żadnych pałek oraz narzędzi pomocniczych. MMA to mieszane sztuki walki czyli wszystkie sztuki walki jakie powstały na całym świecie złączone są w całość. Zawodnik może walczyć w stójce lub parterze. Walka w stójce wzięta jest oczywiście z boksu. Zawodnik może bić przeciwnika rekami tka jak w boksie zawodowym. Walka w parterze jest także bardzo ważna. Technika ta pochodzi z takich sztuk walki jak judo. Oczywiście zawodnicy mają na rękach specjalne rękawice. Są one troszeczkę inne niż w boksie. Uderzenia od tych rękawic znacznie bardziej bolą ale muszą być cienkie by łatwo robić klincze czy dźwignię. Dźwignia jest ciosem który zakłada się na przykład na łokieć czy nogę. Wykrzywią się po prostu nogę w przeciwną stronę niż naturalnie zgina się łokieć na przykład. Jest to bardzo bolesne więc jeżeli dany zawodnik założy ta dźwignie to przeciwnik zmuszony jest do odklepania a co za tym idzie przerwaniem pojedynku.

W profesjonalnym MMA walczy się trzy rundy po pięć minut. Runda dlatego trwa tak długo ponieważ większą część walczy się w parterze a walka w tej technice nie jest tak męcząca jak walka w stójce. W MMA zakazane jest gryzienie czy uderzanie łokciem lub głową. Takie uderzenia mogą stwarzać dla życia lub zdrowia zawodników więc jest to zakazane. Walki w tej formule są niezwykle ciekawe i dobrze że w Polsce sport ten się rozprzestrzenia. W innych krajach sport ten znano już dwadzieścia lat temu. W Polsce ten sport popularny jest od około roku gdyż właśnie około rok startuje w tych walkach mistrz świata Strongmanów Mariusz Pudzianowski. To jego zasługa że sport ten jest znany w Polsce. Myślę że Mariusz Pudzianowski jest ikoną tego sportu w Polsce.


O sporcie i nie tylko

You are currently browsing the archives for the Sporty walki category.

    Sport ten jest bardzo popularnym sportem ale również jest brutalny. Ten sport nazywa się hokej. Pierwsze zapoczątkowanie hokeju było w Anglii. Jest obraz, pewnego malarza który w 1565 roku namalował pierwszą grę hokeja na lodzie. Gdzie pierwszy raz pojawiły się zakrzywione kije do gier oraz krążki z drewna. Teraz sport jest rozpoznawany na całym świecie i jest niezwykle popularny. Jest wiele państw które uczestniczą w zwodach hokeja na lodzie. Oprócz tego mamy tak że drugą stronę hokeja czyli hokej na trawie. Te dwa hokeje nie różnią się za bardzo może tylko środowiskiem. Hokej na lodzie jest trochę bardziej popularny niż na trawie. W hokeju na lodzie zawodnicy muszą mieć perfekcyjnie opanowaną jazdę na łyżwach oraz uderzanie kijem ale pierwsze co zawodnicy robią to jazda na łyżwach uczą się jej od małego. Muszą mieć to tak opanowane, że kiedy jadą to mają się czuć jak by biegli. Boisko do Hokeja na lodzie nie jest większe od boiska do koszykówki. Jedną zaletą tego sportu jest to że można jeździć za bramką bez żadnych błędów w grze . Ale gra jest bardzo brutalna dlatego zawodnicy są bardzo dobrze wyposażeni w ochraniacze na każdą część ciała. Zasady gry to pięciu zawodników w polu oraz jeden bramkarz. Gra jak każda inna polega na zdobywaniu punktów tylko w tej dyscyplinie zdobywaniu punktów jest ciężkie gdyż bramka jest bardzo mało a bramkarz jest tak dobrze uzbrojony że ledwo widać jakąś dziurę za nim. Ochraniacze są tak zrobione by ochraniały przy zwarciu z innymi zawodnikami oraz przed uderzeniami z kijów i krążków. Kije są specjalnie wykonane z drewna i wypolerowane , są one bardzo mocne dlatego rzadko się kupuje kije. Są wykonane z dębiny czyli bardzo twardego drzewa. Krążki jednak są wykonane z plastiku bardzo twardego oraz ciężkiego. Ochraniacze z miękkiej gąbki i usztywnione w każdym miejscu. Każdy zawodnik posiada kask na głowie by chronić głowę przed uderzeniem kija lub krążka. Po dwóch końcach boiska przymocowane są do lodowiska specjalne bramki. Stworzone są z metalowych rurek oraz siatki. Oczywiście prawdziwi faceci uwielbiają hokej. Co prawda w naszym kraju nie jest to najbardziej popularna dyscyplina sportowa, jednak ma ona dość liczne grono swoich fanów. Osobiście, gdy oglądam w telewizji hokej, to zazwyczaj jest to Olimpiada no i oczywiście z utęsknieniem czekam na bójkę. Myślę, że nie tylko ja na to czekam i wiele osób właśnie na hokej patrzy przez pryzmat potencjalnej możliwości obejrzenia walk pomiędzy wielkimi facetami. Internetowi bukmacherzy są ostatnimi czasy bardzo popularni dzięki wielu atrakcyjnym promocjom. Ostatnio miała miejsce śmieszna sprawa, gdyż bijący się hokeiści zostali oskarżeni o bijatykę. No cóż, zakłady sportowe to nie tylko zabawa, nie pamiętam gdzie to było, ale jak sądzę tak idiotyczna sprawa mogła zdarzyć się tylko i wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Generalnie każdy kto kiedykolwiek spotkał się z tym krajem i jego dość mocną specyfiką, doskonale wie że właściwie w nim nic nie powinno ani nie może zdziwić. To doprawdy jest intrygujący kraj.